בעיות בהליכה ואיזון

מנגנון ההליכה והאיזון מחייבים תנועות מורכבות. הם מסתמכים על תפקוד תקין מכמה אזורי גוף, כולל: האוזניים, עיניים, מוח, שרירים, עצבים חושיים. בעיות באחד האזורים הללו עלולות להוביל לקשיי הליכה, נפילות או פציעות אם לא מטפלים בהן. תפקוד לקוי במנגנונים הנ"ל דורשות לעיתים שימוש קבוע במקל הליכה, חיתולים למבוגרים או מיטה סיעודית. קשיי הליכה יכולים להיות זמניים או לטווח ארוך, תלוי בסיבה. מה יכול לקרות כשיש בעיות הליכה ואיזון? אנשים יכולים לחוות: סחרחורת, קלילות ראש, בחילה בנסיעות, ראיה כפולה, תסמינים אחרים עשויים להופיע תלוי בסיבה ובמצב הבסיסי.

מה גורם לבעיות בהליכה ואיזון?

הסיבות הפוטנציאליות לסיבוכי הליכה או איזון זמני כוללות: פציעה, טראומה, דלקת, כאב, קשיים ארוכי טווח נובעים לעתים קרובות מבעיות נוירולוגיות שריריות. בעיות בהליכה, איזון וקואורדינציה נגרמות לרוב מתנאים ספציפיים, כולל: כאבי מפרקים או מצבים, כמו דלקת פרקים, טרשת נפוצה, מחלת מנייר, דימום במוח, גידול במוח, מחלת פרקינסון, מום, דחיסה או אוטם של עמוד השדרה, תסמונת גילין- בארה, נוירופתיה היקפית, מיופתיה, שיתוק מוחין, שגדון, ניוון שרירים, השמנה, שימוש לרעה באלכוהול כרוני, מחסור בוויטמין B-12, שבץ, סחרחורת, מיגרנה, עיוותים, תרופות מסוימות, כולל תרופות נגד יתר לחץ דם, ועוד. סיבות אחרות כוללות טווח תנועה ועייפות מוגבל. חולשת שרירים יכולה להופיע ברגל אחת או בשתי הרגליים ומקשה על ההליכה. קהות רגליים עלולה להקשות על הידיעה לאן כפות הרגליים שלך נעות או אם הן נוגעות ברצפה.

אבחון בעיות בהליכה ואיזון

בדיקה גופנית ונוירולוגית יכולה לאבחן בעיות בהליכה או באיזון. הרופא ישאל גם שאלות לגבי הסימפטומים שלך וחומרתם. לאחר מכן ניתן להשתמש בבדיקת ביצועים כדי להעריך את קשיי ההליכה האישיים. בדיקות פוטנציאליות נוספות לזיהוי גורמים כוללות: בדיקות שמיעה, בדיקות אוזן פנימית, בדיקות ראייה, כולל צפייה בתנועת עיניים, בדיקת MRI או CT יכולה לבדוק את המוח ואת חוט השדרה.

טיפול בבעיות בהליכה ואיזון

הטיפול בסוגיות בהליכה ואיזון תלוי בסיבה. טיפולים עשויים לכלול תרופות ופיזיותרפיה. יתכן שתזדקק לשיקום כדי ללמוד להזיז שרירים, לפצות על חוסר איזון וללמוד כיצד למנוע נפילות. בבעיות שיווי משקל שמסוימות, יתכן ותלמד כיצד למקם את הראש כדי להחזיר את האיזון. לאנשים מבוגרים יותר, בעיות בהליכה ואיזון עלולות לגרום לנפילה. זה יכול להוביל לפציעה, לאובדן עצמאות ולשינוי באורח החיים. במקרים מסוימים, נפילות יכולות להיות קטלניות. לכן חשוב להקפיד על בדיקות תקופתיות אצל הרופא לבדיקה מעמיקה כדי לזהות מדוע אתה סובל מקשיים בהליכה ואיזון. כיום ישנם מגוון רחב של טיפולים לכל הנושאים.

בעיות בהליכה ואיזון