בניאס 10

כשחוקרים את מבחניו הצבאיים – בטחוניים הראשונים של הגבול הצפוני, שהוציא כאמור מתחום המנדט הבריטי את בניאס – עלינו לקחת בחשבון את המצב המתוח שהתהווה סביבו, בעקבות המרד הדרוזי בשלטון הצרפתי בשנת 1925.  באותה עת, רובו המכריע של שטח המנדט הצרפתי (המקביל לגבולו הצפוני של המנדט הבריטי), נמצא בידי המנהיג הדרוזי זייד אל אטרש כולל בניאס עצמה וסביבתה הקרובה. ומסתמנת אפשרות לשינוי. אבל בשל עיכובים, (מטעם הממשל) נשארת בניאס בידיו של האמיר הערבי שהתייחס באיבה גלויה אל הדרוזים. ואף על פי כן, הייתה סכנה שהמרד יתפשט לתחום המנדט הבריטי, ויאיים קודם כל על הישובים היהודיים המעטים (מטולה, כפר גלעדי ועוד) שעברו כבר חוויה כזו בעבר…(אירועי תל-חי).  כדי לקדם את פני הסכנה, פונה הקולונל קיש נציג הסוכנות היהודית מול ממשלת המנדט הבריטי, אל לורד פלומר – הנציב העליון הבריטי ומבקש להציב כוח צבאי במקום.  

תביעה זו הפכה לדחופה נוכח השמועות שבגלל הקשר והתחבורה הקשים למטולה, מתכוונים הבריטים לנטוש את האזור ולסגת עד ראש פינה.  פלומר מכחיש בכל תוקף את השמועות ומסכים להצבתו של כוח הרתעה. יחידת פרשים בריטית מוצבת במקום ותפקידה לפטרל באופן קבוע לאורך הגבול ממטולה מזרחה עד בניאס.  אל פטרולים אלה והתנועה הבלתי פוסקת של מכוניות צבאיות לאורך הדרך שבין מטולה לראש פינה, מתווספים "סיורים מן האוויר" שבהמשך מתגלים כמספיקים למניעת חדירות כלשהן.

מסוף המרד הדרוזי ועד "הפלישה האוסטרלית"

גם בימי המאבק הסורי לעצמאות, שפורץ לאחר המרד הדרוזי של 1925 – ממשיך בניאס להיות כפר נידח וחסר חשיבות. שינוי מתחולל במעמדו של הכפר רק עם התפשטות "מאורעות 1936" בארץ ישראל.  בהיותה בתחום "הגבול הפרוץ" של צפון א"י – אזור בו לא נמצא אף ישוב יהודי או כוח בריטי ממשלתי כלשהו, הופכת בניאס למקום משמעותי עבור כנופיות ערביות חמושות הפועלות נגד הממשלה ונגד הישוב היהודי בא"י. נשק וכנופיות מאומנות היטב פולשות לאזור באין מפריע. הגורמים המדיניים והביטחוניים של הישוב, הבינו היטב את הצורך הדחוף לסגור את הפרצה הזו באמצעות הקמת רשת של ישובים יהודיים. באופן מעשי, זה קרה רק החל משנת 1939 עם סיום הקמתה של "גדר הבטחון" של הצפון, ובעיקר נוכח התרופפות בנכונותם של הסורים לסייע לכנופיות הערביות (שהיו קשורות לאופוזיציה).

בתחילת מאי 1939, מוקמים הקיבוצים דן ו דפנה במסגרת "חומה ומגדל" והפרצה נסגרת לשמחתם של תושבי בניאס והסביבה כולה.

בניאס 10