הכותל המערבי.

בית המקדש השני בירושלים נחרב בשנת 70 לספירה ע"י טיטוס קיסר רומי, ועד כה שרד הכותל המערבי

והוא שריד  המבנים התומכים של הורדוס הגדול לחזק את הר הבית.

הנביא ירמיהו ניבא כי בית המקדש בירושלים ייהרסו אבל הקיר המערבי שלו ישאר. למרות שכותל המערבי אינו קיר של בית המקדש, אבל הכי קרוב אליו, ולכן הפך למקדש הגדול של העם היהודי.

היא קיבלה את שמו בגלל שהיהודים מתאבלים על בית המקדש הראשון והשני, שנהרסו ני באותו יום (9 באב), אבל בשנים שונות.

הכתבים אומרים כי הן ההרס לא קרה בטעות. היהודים נענשו על עבודה זרה, גילוי עריות ושפיכות דמים בפעם הראשונה והמלחמה הפנימית מופקרת – במחצית השנייה.

יהודים ברחבי העולם מתפללים לכיוון ישראל, היהודים של ישראל מתפללים כלפי ירושלים, ובירושלים, יהודים מתפללים לכיוון הכותל המערבי.

אורכו של הכותל המערבי כולו הוא 488 מטרים. הקירות מתנשאים לגובה של 15 מטרים וחלק אחר של הקיר מתחת לאדמה. הוא נבנה מאבני ענק מאבני גזית ללא חיבור וכל האבנים עצמן מונחות בחוזקה זו לזו.

כדי להיות יעילים ביותר, כל שורה חדשה של אבנים הושם לתוך שגם ולכן הקיר מוטה מעט.

במהלך הבנייה של הורדוס היה צריך לבנות בעורמה, כדי לא לבקש רשות מרומא לבנייה הוא שלח שליח לרומא לקבל רשות, בידיעה שזה ייקח הרבה זמן, ואז התחיל את  הבנייה. כאשר השליח חזר מרומא, הבנייה הושלמה, ונכתב בתשובה למכתב של אוקטביאן אוגוסטוס: "אם לא התחילו לבנות, אז לא לבנות אם התחיל – אם להרוס ואם סיים – לעזוב הכל כפי שהוא..".

היום, הכותל המערבי הוא המקום הקדוש ביותר ליהודים בכל רחבי העולם. כל יום, אלפי אנשים נוהרים כאן: ישראלים ותיירים. יהודים מתאבלים מתפללים למען תחיית כוחה של ישראל. אנשים שמים פתקים קטנים בין אבני הקיר עם בקשות לאלוהים, ואז הם מתפללים, או פשוט שותקים. בקשות בביאורים מאוד שונים: מן הבקשות היומיומיות הפשוטות לכל עמי העולם. אנשים פונים לאלוקים ברגעים הקשים ביותר של חייהם, כאשר מבקשים סיוע. פעם בחודש, כל ההערות נאספות וקברו במכלים מיוחדים בהר זיתים, כך שכל ההודעות לאלוהים לעולם לא נעלמות.

גם לא יהודים יכולים ללכת לכותל, אם הם לבושים כראוי: גברים בכובעי ונשים בלבוש צנוע ומכוסים כתפייםץ נשים נשואות צריכותיכולות להתקרב לכותל עם כיסוי את ראשו בכותל לזמן מה. בכותל המערבי מתפללים גברים בצד שמאל, ונשים – בצד ימין.

לאחר מלחמת העצמאות ב -1948, בהר הבית היה בשליטת ירדן היהודים אל הכותל המערבי אינו מותר עד 1967. במהלך מלחמת ששת הימים, חיילים ישראלים כבשו את העיר העתיקה להתפלל ליד הכותל המערבי התחדש.

מהכותל המערבי קשור הרבה מסורות מודרניות. הנה, קח שבועה לחיילים שנבחרו היחידות הלוחמות של צה"ל, נערים רבים שהגיעו לגיל 13 (בר מצווה), מכונים כאן לראשונה לקרוא בתורה, יום העצמאות של ישראל ויום שחרור ירושלים מהקירות שנערכו חגיגות.

הכותל המערבי.