הפתרון למצבי לחץ

תמיד ידענו שלחץ ומתח מגבירים את הסיכוי למחלות שונות מהצטננות, ועד מחלת לב…

מחקר חדש בנושא, בדק את רמת הלחץ והקשר להופעת בעיות בריאות (או מוות) של  30.000 איש במשך 8 שנים. השאלות המרכזיות שנחקרו היו,  מידת הלחץ ומידת האמונה שלחץ מזיק לבריאות. התברר, שאנשים שחוו הרבה לחץ, אכן היו בסיכון בריאותי גבוהה אבל!!!  נתון זה נמצא רק בקרב אנשים שהאמינו שלחץ מזיק לבריאות.. אנשים שחוו לחץ אבל לא חשבו שזה מזיק לבריאותם – לא נמצאו בסיכון!  למעשה, הם היו בסיכון הנמוך ביותר מכל המשתתפים.  נניח שאתם חווים מתח קיצוני… הלב שלכם הולם בחוזקה, אתם נושמים בכבדות, ומזיעים… נהוג לזהות תופעות אלה עם לחץ. אבל, לו הייתם מייחסים אותן תגובות ממש, לכך שהגוף שלכם מתמלא מרץ, ואנרגיה כי הוא מכין אתכם להתמודדות עם אתגר?

זה מה שנאמר למשתתפי מחקר.שנערך בהרווארד.  שדפיקות הלב, מכינות אותנו לפעולה שהנשימה הכבדה  מזרימה יותר חמצן למוח וכד'.   והמשתתפים, שראו את תגובת הלחץ כמועילה, היו פחות לחוצים ויותר בטוחים. תופעות מתח מקושרות למחלות לב. אבל במחקר זה, המשתתפים היו רגועים, כלי הדם שלהם היו רפויים ובמצב נורמאלי. ולכן, הבדיקות הראו נתונים הדומים  למצבי שמחה! והפגנת אומץ. משמע, הממצאים מאשרים שלא המתח הוא הבעיה… אלא מה אנחנו חושבים על המתח הוא שקובע…

בנוסף מגלה המחקר ש: לחץ הופך אותנו לחברותיים!!! מכירים את ההורמון העצבי המכונה "הורמון החיבוקים"?… – אוקסיטוצין!  (הוכח שהוא משתחרר כשמתחבקים)… פחות ידוע, שזהו הורמון המשפיע על האינסטינקטים החברתיים של מוחנו ומכוון אותנו לחפש קשר עם חברים!  הוא מגביר הזדהות רגשית, מייצר אהדה ואיכפתיות ומפתח רצון לעזור ולתמוך בזולת.

כלומר, תגובת הלחץ שלנו מיועדת להבטיח שנשים לב כשמישהו אחר נתון בלחץ, או במאבק הישרדותי על ההכרחיות שלו – כדי שנוכל לתמוך איש ברעהו…כשהחיים קשים, תגובת הלחץ מבקשת שתהיו מוקפים באנשים שדואגים לכם!

ואיך המודעות לצד הזה של הלחץ  תשפר את בריאותכם?   האוקסיטוצין  פועל לא רק על מוחכם אלא גם על גופכם. ואחד מתפקידיו, להגן על מערכת כלי הדם מפני השפעת הלחץ. והכי מגניב, שכל היתרונות הללו של האוקסיטוצין, מתגברים ע'י מגע ותמיכה חברתית. כך שכאשר אנחנו פונים אל אחרים במצבי מתח, אם כדי לבקש תמיכה או כדי  לעזור להם, אנחנו משחררים עוד מההורמון הזה!  כלומר, עזרה לאחר – הופכת אותנו לבריאים יותר!

הפתרון למצבי לחץ