חומת טרויה

למרות שמו האגדי, טרוי (Ilion, Truva בטורקית), בקושי יכול להיחשב האתר הארכאולוגי המעניין ביותר בטורקיה. בשנת 1868, איש עסקים גרמני וארכיאולוג היינריך שלימן קיבל את אישור הממשלה של האימפריה העות'מאנית לתחילת החפירות Gisarlyk הגבעה שעליה בחפירות קודמות חשפו חורבות מקדש של התקופה הקלאסית וסימני מבנים עתיקים יותר. חפירות חשפו תשע שכבות תרבותיות המוכרות 3600-1800 שנה לפני ספירה. אך זיהוי מדויק -. כי התנחלויות גילה ההומרית טרוי הוא – לעשות את זה לא היה אפשרי. זה עדיין לא ברור – אם כי היא עיר והאם יש האירועים המתוארים "האיליאדה", אולם ההנחה היא שרוב מלא עונה על כל הקריטריונים של היישוב טרויה אשר נהרס בשריפה ב כ 700-300 שנה לפני הספירה. כך או כך, קיים באופן ייחודי במחוזותינו כמעט אלפיים שנה – מתקופת הברונזה הקדומה ועד עידן הלידה של האימפריה הרומית.

האתר הארכיאולוגי (פתוח מדי יום בין החודשים מאי לספטמבר – מ 8.00 כדי 19.00; מאוקטובר עד אפריל – מ 8.00 כדי 17.00, כניסה – 10 TRY) שוכנת כ -20 ק"מ דרומית צ'נקלה של עמק רחב המשתרעת על 9 ק"מ מהים. העיר העתיקה – קיר ושערים ממזרח טרויה VI, מרוצת מצודת מדרגות אבנים שטוחה טרויה II (. 2500-2300 לפנה"ס), חלקית Megaron באותה התקופה (1700-1275 לפנה"ס.). המקדש של אתנה (משוחזר ליסימכוס בפקודת אלכסנדר מוקדון), מפלטם של סייבל ודמטר עם מזבח הפודיום (דומה מאוד למבנים דומים פרגמון) וחורבות אחרים.

כ -30 ק"מ דרומית בחפירות טרויה שוכנת אלכסנדריה טרויאני – עיר עתיקה שנוסדה על ידי אנטיגונוס, מפקד אלכסנדר מוקדון בשנת 300 לפני הספירה.. למרבה הצער, בניגוד טרויה, כל העיר העצומה הזו היא כמעט לא מסומנת, כך שקשה ללא עזרה להבין את המבנה שלה.

מדרום מתחילה קרקע החקלאית הפוריה ביותר במערב תורכיה, שם בין הכפרים הקטנים הכי היפים ומפונקים יש מונומנטים עתיקים רבים בשפע. סמוך לקצה המערבי של הכפר Gyulpynar  חורבות מקדש אפולו, שנוסדה על ידי המתיישבים מכרתים לפני הספירה V

יש גם חוף נחמד (כ -3 ק"מ צפונית לנמל), אבל בדרך כלל לשחות ישירות בין סלעים ענקיים המרפדים את הנמל משני הצדדים – יש תנאים אידיאליים לשחייה וחיים ימיים עשיר.

 

 

חומת טרויה