עכשיו עושים אהבה

בלוח השנה נרשם שביום ראשון 6/8 מגיע ט"ו  חג  האהבה. האם  אפשר לאהוב על פי פקודה?

מסתבר שכן !!

מתחילת המאה הקודמת גילה המדע את הורמון האהבה. אחרי מחקרים וניסיון של עשרות בשנים ניתן לומר בוודאות שהזרקת הורמון זה,משפרת קשרים חברתיים ורומנטיים בינינו יותר מלקנות סחלבים מתנה.ז"א שרגש האהבה שלנו הוא הורמון המתראה בנו כרגש אהבה.

במחקר חדש שנערך בישראל  ב- 2009 התברר שאותו הורמון  אהבה, מעורר בנו גם רגשות הפוכים של קנאה ודחייה.כולנו למודי ניסיון ויודעים, שרגש אהבה ורגש שנאה אינם יכולים לדור בכפיפה אחת  בו זמנית בינינו. או זה או זה . וזה עושה לנו צרות צרורות.

אני קראתי שאחרי חורבן בית שני צחק רבי עקיבא  ואמר- דווקא עכשיו כשנתגלתה בינינו שנאת חינם בטוח אני שתתגלה אהבת חינם ותכסה עליה בכול גדולתה ותפארתה.

אנחנו לא צריכים ללמוד מההיסטוריה שלנו על שנאה. כזו יש לנו בשפע בעולם היום והיא זו שהורסת אותנו. אנחנו צריכים ללמוד ממנה דווקא על אהבה, זה מה שחסר לנו. האהבה שלנו היום היא "אהבת דגים". אהבה עצמית בלבד. דייג לא אוהב דגים, הוא אוהב את התענוג שדגים מביאים לו. בזה שעושה עליהם כסף, או סתם אוכל אותם.

בהיסטוריה שלנו מתקופת אברהם  אב האומה, מבבל העתיקה ועד לימי בית ראשון חי עם ישראל באהבת הזולת בדרגה של "ואהבת לרעך כמוך". זו מערכת יחסים ששרתה בינינו, בה אהבת הזולת  הייתה שווה לפחות לאהבת עצמך. זה היה לחם חוקנו מאות בשנים.

עשינו את זה. אנחנו יכולים וחייבים לבנותה בינינו היום כי חפצי חיים אנחנו. כשהסתיימה לכאורה מלחמת לבנון הראשונה, מיהר לאחל לכולנו ראש ממשלתנו דאז מנחם בגין שעכשיו "תשקוט הארץ 40 שנה". מה שקרה מאז ועד היום, הוא רצף  בלתי פוסק של דם יזע ודמעות.

אהבה, "גורנישט".

מה חסר לנו כדי לשחזר את האהבה ששררה בינינו? חסרה לנו אותה שיטה טבעית שבעזרתה ניתן לממש מערכת יחסים כזו. זו שיטתו  של אברהם אבינו וממשיכה רבי עקיבא  שנים רבות אחריו.

אין אהבה ללא שנאה שקודמת לה. דווקא כך ניתן  לנו להשיג אהבה הולכת וגדלה,המכסה על פני שנאה גדלה. כדבר והיפוכו ממש. בשיר ששרנו כילדים כתוב: "זה כלל גדול בתורה אמר רבי עקיבא". במילים "תמימות" אלו טמון סוד כוחו של הטבע הכללי שבו שורה אהבה אמיתית.

אנחנו לבדנו עם האגו הנפוח והמתפרץ שלנו, לא מסוגלים לגלות אהבה כזו בינינו. עלינו להיעזר בכוח טבע נוסף הנקרא תורה.תורה באה מלשון הוראה, חוקי טבע שעלינו לממש על מנת לכסות על פני שנאת החינם בהגדלתה של אהבת חינם.

עכשיו עושים אהבה